"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Zimolez kamčatský
(Lonicera kamtschatica)

lidově kamčatská borůvka - ale není to borůvka! :-)

    Zimolez kamčatský patří do čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae) a je známo více jak 60 různých druhů zimolezů. Původní areál rozšíření tohoto zimolezu je ve východní Sibiři a na poloostrově Kamčatka, kde vytváří rozsáhlé porosty. Původní divoké zimolezy neměly tak chutné plody, ale díky cílenému šlechtění se podařilo dosáhnout odrůd, které mají chutné plody s příjemnou příchutí připomínající borůvky, takže se tomuto zimolezu také říká kamčatská borůvka. Na rozdíl od pravých borůvek ale rostou na jakékoliv půdě a nevyžadují kyselou lesní půdu.

    Zimolez kamčatský je nízký opadavý keř, který dorůstá až 1,5 m do výšky a v dobrých podmínkách až 2 m.Ve své domovině je typickou podrostovou dřevinou ve světlých hájích nebo na lesních pasekách, na rašeliništích či močálech nebo podél řek a jezer. Tento keř není náročný na půdní podmínky a dobře roste jak na kyselých, tak i neutrálních či zásaditých půdách. Vyhovují mu jak půdy písčité, tak i hlinité a jílovité. Dokonce snese i půdy chudší na živiny, ale špatně snáší suché půdy. Proto je vhodné v prvním roce po výsadbě či v suchých létech dopřát zimolezu vydatnou zálivku a mulč.

    Mezi velké přednosti zimolezu patří vedle nenáročnosti na druh půdy také velká odolnost na mráz ve dřevě i ve květu a je mrazuvzdorný až do –45°C. Na rostlinách také nejsou pozorovány žádné škody způsobené škůdci či chorobami. Určitou zajímavostí je, že u nás listy zasychají už v průběhu července. Nejedná se o žádnou chorobu a tyto listy nejsou na závadu, protože zimolez pochází z oblastí s krátkým vegetačním obdobím a proto k časnému zaschnutí a opadání má přirozené dispozice. Jinak tyto listy jsou podlouhlé až kopinaté, celokrajné, mají světle zelenou barvu a bývají velké 5 až 10 cm.

    Zimolez kamčatský vykvétá od února do dubna drobnými žlutými kvítky, které jsou velké až 3 cm. Květy jsou cizosprašné a jsou opylovány hmyzem. Z těchto květů se vytvářejí plody velké 2 až 3 cm. Plodem je souplodí dvou srostlých bobulí, které má soudkovitý až válcovitý tvar, některé jsou kulaté - dle odrůdy. Tyto plody mají tmavě modrou barvu, jsou ojíněné a dozrávají už v průběhu května. Plody se hodí k přímému konzumu nebo se kuchyňsky zpracovávají na kompoty, džemy a mražené výrobky. Pro svou silnou barvící schopnost se používají také jako přírodní barvivo. Plody jsou bohaté na vitamíny C a B a také na minerální látky, zejména na hořčík, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Díky obsahu různých biologicky aktivních látek mají plody také léčivé vlastnosti a využívají se při léčbě sklerózy, pomáhají při zastavování krvácení a používají se také jako močopudný a antimikrobiální prostředek.

    Zimolez kamčatský lze snadno množit jak generativně, tak vegetativně. Generativně lze množit semenem, které ke svému vyklíčení potřebuje 2 měsíční chladnou stratifikaci v ledničce nebo semena zasít na podzim do země a nechat přirozeně stratifikovat přes zimu. Vyklíčené semenáče se doporučuje přesadit do samostatných nádob hned, jak jsou dostatečně velké pro manipulaci a ponechat přes první zimu přezimovat ve studeném skleníku. Tyto semenáče si ale bohužel zpravidla nepodržují vlastnosti matečních rostlin a tak většina takto vzniklých semenáčů má hořké a nechutné plody. Z těchto důvodů je třeba zušlechtěné zimolezy rozmnožovat hlavně vegetativně pomocí zpola vyzrálých řízků dlouhých až 10 cm řezaných na přelomu července a srpna nebo pomocí vyzrálých loňských řízků dlouhých až 20 cm řezaných v listopadu. Tyto řízky se velice dobře ujímají. Další možností je množit pomocí hřížení, kdy vyzrálé pruty ohneme k zemi a po zasypání zeminou tyto pruty zakoření.

Článek pro vás zpracoval a k uveřejnění na stránkách Ekozahrady.com
poskytl Vladimír Zajíc z Kutné Hory.
 

Foto a editace textu Jaroslav Svoboda

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt