"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt

sekce: Rostliny

Středomořské bylinky

Tyto byliny mají zpravidla rády hodně slunce, chráněné závětrné místo a propustnou půdu. 

    Množíme je semeny, která na jaře nebo v létě vyséváme pod sklo, nebo řízky a na podzim oddělky z matečné rostliny. Všechny zde uvedené jsou trvalky a mají celkem podobné využití i léčivé účinky (ale neměly by se užívat nadměrně). Hodí se pro vysazování ve smíšených skupinkách, listy zůstávají na rostlinách i v zimě.

Yzop  (Hyssopus officinalis)

   

    Yzop lékařský  je vytrvalá stále zelená rostlina keříčkovitého vzrůstu, někdy dosáhne až 60 cm výšky. V době květu (od července do září) sbíráme kvetoucí nať, bez dolní dřevnaté části, a sušíme ve stínu při teplotě do 35°C. V průběhu roku spotřebováváme čerstvou nať buďto na vaření nebo na léčivý nálev. Je ceněný i jako okrasná rostlina. Jeho nenápadná vůně navíc odpuzuje bělásky zelné. Aromatický olej z yzopu se používá jako přísada do likérů a parfémů. Yzop  se používá pro chuť i do polévek, salátů - má jemné aroma, podporuje trávení.  Obsahuje silice, organické kyseliny a třísloviny, významný je i obsah vitamínu C. Působí antibioticky, má protibakteriální účinky, uvolňuje křeče, lehce projímá a působí močopudně. Nálev z kvetoucí nati působí povzbudivě (narozdíl třeba od meduňky, která uklidňuje) a používá se proti kašli a bolestem v krku, chronickému zánětu dýchacích cest a astmatu. Při zánětu hrtanu a mandlí můžeme použít nálev jako kloktadlo. Nálev z yzopu pomůže i jednorázově při poruchách trávení a nadýmání. Dlouhodobější užívání působí i proti nechutenství a střevnímu kataru, doporučuje se i při nadměrném pocení. Nálev připravíme tak, že jednu lžičku sušeného yzopu zalijeme 1 litrem horké vody. Louhujeme 10 minut. Užíváme dvakrát denně.  

 Šalvěj  (Salvia officinalis)

 

    Šalvěj je oblíbený zahradní keřík, pěstuje se v dobře propustné úrodné půdě s ochranou proti chladnému větru. Existuje mnoho barevných i tvarových kultivarů, pro kuchyňské využití se nejlépe hodí obyčejné úzkolisté a nekvetoucí širokolisté kultivary. Šalvěj muškátová a u nás volně rostoucí šalvěj luční mají podobné vlastnosti. Listy jsou antiseptické, používají se do čajů nebo jako nálev ke kloktání při zánětech v krku, k osvěžení dechu a čištění zubů.

 Tymián   (Thymus vulgaris)

    Tymián je aromatický, vytrvalý stále zelený polokeřík s částečně dřevnatými stonky. Existuje mnoho odrůd a kultivarů, říká se jim mateřídouška.  Má nejrůznější kuchyňské využití, z listů se připravuje tonizující a stimulující čaj, užívaný k léčbě zažívacích a dýchacích potíží a pro lepší odkašlávání. Stejně jako šalvěj a ostatní bylinky tohoto typu, působí i tymián antisepticky. 

Levandule  (Lavandula officinalis)

    Levandule má úzké šedozelené listy a modrofialové květy na dlouhých klasovitých květenstvích. Mnoho kultivarů se pěstuje jako zahradní byliny, většinou lemující záhony a cesty. Ve formě éterického oleje se používá k potlačení kašle, bolestí hlavy a nervových poruch. Ten se destiluje z kvetoucích výhonků a listů. Mast z ní má antiseptické a povzbudivé účinky. Levandule se také pálí na mírném plameni k provonění pokojů. Má ráda lehkou sušší půdu na přímém slunci. Ke starým rostlinám přihrňte půdu a nechte jednotlivé větvičky zakořenit, pak je rozsaďte. Květy se sbírají před plným rozvinutím, mají se sušit pomalu.

Rozmarýna  (Rosmarinus officinalis)

    Rozmarýna není v našich podmínkách zimovzdorná, proto ji jako trvalku pěstujeme ve velkém květináči a na zimu jí přenášíme na nějaké chladnější bezmrazé místo do domu nebo prosklené zimní zahrady. Má dřevnaté stonky s rozpraskanou kůrou a úzké tuhé aromatické listy. Jako čarovná rostlina se kdysi zavěšovala k ochraně před zlými duchy, nyní je oblíbená v kuchyni k ochucování pokrmů. Listy jsou ceněné léčivo při depresi, migréně, poruchách jater a zažívání. Nesmí se ale používat nadměrně, způsobilo by to otravu. Listy se sbírají v době květu, používají se čerstvé nebo sušené ve stínu.

Zdroje informací - knihy, různé internetové články, praxe.

Text a foto: Jaroslav Svoboda, 2003

Ostatní články ze sekce Rostliny:

Ořešáky
Jeřáby
Moruše
Hrušeň tatarova
Ginkgo biloba
Mišpule
Myrobalán
Střemcha
Mahalebka
Muďoul - Pawpaw
Rakytník
Muchovníky
Lísky
Hlošiny
Svídy
Bezy
Trnka
Aronie
Zimolez kamčatský
Meruzalka velkoplodá
Malinoostružiník Tayberry
Josta
Višeň plstnatá
Rosa rugosa
Mahónie
Kiwi
Klanopraška
Středomořské bylinky
Třapatka nachová

 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt