"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt

sekce: Rostliny

Růže svraskalá
(Rosa rugosa)

    Málokterá rostlina předčí uprostřed léta krásu a vůni kvetoucí růže. Bohužel k pěstování sbírky perfektních hybridních růží musíte mít perfektní půdu, pravidelné zavlažování, postřiky, hnojiva, určité znalosti a spoustu času. Kromě krásy v době květu se nedočkáte žádného jiného užitku ani přínosu pro zahradu jako celek. Nic vhodného pro permakulturu a ekozahrady.

    To vše naštěstí neplatí pro pěstování původních odrůd růží, které nejsou zchoulostivělé šlechtěním, mají přirozenou odolnost proti rozmarům počasí, chybám zahradníka i nejrůznějším chorobám. Mají jedlé plody a květy. Kdysi rostly zcela běžně okolo chalup našich předků, dnes může být obtížné v záplavě šlechtěných hybridů některé staré dobré druhy vůbec sehnat, ačkoliv je jich mnoho. Rosa rugosa je ideální příklad za všechny a vyskytuje se celkem často v nabídce zahradnických firem.

             Růže svraskalá je nízký, max. 1.5 metru vysoký, hustý keř. Její kouzlo spočívá v  dojmu poněkud nedbalé elegance, kterým působí.  Už od května a pak po celé léto ji bohatě zdobí  nádherně vonící květy,  a později se pyšní neobvykle velkými jedlými šípky. Listy, mající velmi specifický tvar i barvu, se někdy na podzim nádherně zbarvují do žluta až oranžovo-červena. Existuje více kultivarů, liší se vzrůstem, ale hlavně barvou květů od bílé, žluté po růžovou a fialovou, a mohou mít jednoduché nebo zdvojené okvětní plátky.

Pěstování:

    Návod k pěstování se s trochou nadsázky dá vyjádřit jako "letos  ji můžete zasadit a zbytek života na ni koukat". Hodí se ideálně do přírodních i všech ostatních zahrad, lze z ní vytvořit zajímavý živý plot. Je naprosto nenáročná. Poroste (i když méně a pomaleji) i na suché a nevýživné půdě (dokonce i v písku), na slunci, ale i ve stínu. Jen nemá ráda přemokření a nepropustnou nebo vápenatou zem. Používá se často ke zpevňování svahů, okolo dálnic i v parcích. Keř se může rozrůstat podzemními výhony, ale většinou tak činí v rámci slušných mezí.

Použití:

    Velké červené šípky jsou bohaté na vitamin C. Musí se před použitím rozloupnout a oddělit střed se semeny obsahující drobné pichlavé glochidy. Jí se pouze dužnina.  Dělá se z nich výborná marmeláda, sirup a cukroví. Ocet z růže se dříve používal jako lék proti bolestem hlavy, listy fungují jako mírné projímadlo a růžový olej je vysoce antiseptický, dělají se z něho parfémy. Okvětní plátky a šípky se pro svou barvu a vůni používají do potpourri směsí, ale dají se i přímo jíst, výborně ochutí různé obilné kaše a dezerty.


 autor: Jaroslav Svoboda

Ostatní články ze sekce Rostliny:

Ořešáky
Jeřáby
Moruše
Hrušeň tatarova
Ginkgo biloba
Mišpule
Myrobalán
Střemcha
Mahalebka
Muďoul - Pawpaw
Rakytník
Muchovníky
Lísky
Hlošiny
Svídy
Bezy
Trnka
Aronie
Zimolez kamčatský
Meruzalka velkoplodá
Malinoostružiník Tayberry
Josta
Višeň plstnatá
Rosa rugosa
Mahónie
Kiwi
Klanopraška
Středomořské bylinky
Třapatka nachová

 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt