"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt

sekce: Rostliny

Pawpaw neboli muďoul
(Asimina triloba)

Pawpaw - copak to je?

Rádi bychom Vám představili zajímavou rostlinu, jež mnoha našim přátelům učarovala. U nás není příliš známá, zatím ani masivně rozšířená. Z mnoha hledisek si ovšem dovolíme tvrdit, že je jednou z nejperspektivnějších rostlin pro alternativní ovocnaření. Pojďme si popovídat o rostlině, jež umí přinést tropy do naší zahrady…
Pawpaw (čti pou pou). Anglický název? Ano i ne. Běžně se používá, občas se plete s papájou, kterou tak nazývají v Austrálii, ale anglický není. Je indiánský, neboť pawpaw pochází ze severní Ameriky a již indiáni tuto rostlinu dobře znali a používali. Botanické označení je Asimina triloba  (L.) Dunal, české pojmenování zní dost libozvučně - muďoul trojlaločný. Často je pawpaw nazýváno banán severu či indiánský banán, což docela trefně vystihuje chuť plodů. Jde o původem severoamerickou opadavou rostlinu stromového růstu (byť může mít i keřovitý charakter pokud je rozvětvena od země). Je velmi neobvyklá a okrasná svým habitem (pyramidový růst, který až ve vyšším věku ustupuje do pozadí) a olistěním velkými až velmi velkými listy a nepřehlédnutelnými, až 4 cm velkými květy jakoby z moduritu, které zjara předcházejí olistění, takže jsou dobře a dlouho vidět.  

    Pawpaw má celkově tropické vzezření nemající mezi tuzemskými rostlinami sobě podobnou. Nejbližšími příbuznými jsou tropické druhy annon, např. čerimoja. Příbuznost je dokonce taková, že se vzájemně jsou schopny opylit či být navzájem na sebe roubovány. A příbuznost s tropickými anonami se projevuje i v chuti a charakteru plodů. Plody mohou být i velmi velké (až 400 gr.), s unikátní chutí a, dalo by se říci, pro nás neobvyklou konzistencí. Chuť je zcela jiná, než u zde běžných druhů, je tropická, podobná zralému sladkému banánu (proto banán severu) v kombinaci s dalšími plody. Někdo říká v kombinaci s mangem, někdo vnímá ananas, jiný třeba jahodu. Každopádně vynikající záležitost mající krémovitou konzistenci. Mírně přeženeme, když řekneme, že dužinu můžete přímo z plodu (po vyjmutí velkých semen) mazat místo marmelády. Poměrně velká semena v plodech obsažená se nekonzumují, jsou jedovatá.  

    Plody u nás dozrávají v září až v říjnu, zralé jsou od okamžiku lehkého změknutí ovoce a změny barvy plodu do lehce nažloutlé. Zralé plody vydávají intenzivní příjemnou exotickou vůni. Nedozrálé plody je možné nechat dozrát spolu se zralými jablky. Plody jsou bohatá na vitaminy a minerály; využití kromě přímé konzumace k výrobě zmrzlin, vín, destilátů, koláčů a pečiva, v exotické kuchyni. Rostlina sama je insekticidní, např. výluh z listů či rozdrcených semen  je ideálním biologickým prostředkem v boji s některými škůdci, rostlina se používá i jako léčivá. Roubované stromky vhodných odrůd plodí od ranného věku (2-3 roky po výsadbě), jsou vděčné za slunnou pozici, vhodná je částečně závětrná a celkově chráněná lokalita. Nároky na půdu nejsou nijak přehnané (půda mírně kyselá až neutrální, bohatá, hluboká; hnojení běžné).

      

    Co je důležité, u nás je rostlina víceméně zcela mrazuvzdorná (do minimálně -25°C). Tím, že pawpaw kvete relativně pozdě a relativně dlouho (i 7 týdny), jarní mrazíky většinou nezničí celou úrodu a i rozdílně rašící rostliny odrůdy se v květu střetnou. Pawpaw dorůstá do výšky okolo 3-7 metrů, nevyžaduje nějak zásadní pěstitelské zásahy jako je řez a protože je insekticidní, není (vyjma slimáků, bohužel) napadána škůdci. Velké květy nelákají včely, naopak velmi atraktují mouchy, mravence a další hmyz, který tak spolu s větrem zabezpečuje opylení. Pawpaw je cizosprašné, je třeba pro dobré opylení dvou geneticky různých rostlin.  


Okolní fotografie pocházejí z tuzemských luhů a hájů. 

Více informací včetně možnosti zakoupit rostliny naleznete u autorů tohoto článku na:
 www.pawpaw.cz  

Ostatní články ze sekce Rostliny:

Ořešáky
Jeřáby
Moruše
Hrušeň tatarova
Ginkgo biloba
Mišpule
Myrobalán
Střemcha
Mahalebka
Muďoul - Pawpaw
Rakytník
Muchovníky
Lísky
Hlošiny
Svídy
Bezy
Trnka
Aronie
Zimolez kamčatský
Meruzalka velkoplodá
Malinoostružiník Tayberry
Josta
Višeň plstnatá
Rosa rugosa
Mahónie
Kiwi
Klanopraška
Středomořské bylinky
Třapatka nachová

 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt