"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Klanopraška čínská 
(Schisandra chinensis)


    Máte nějaký nevyužitý plot, žebřík či holou pergolku? Chtěli byste popínavku, která je nejen krásná, ale i celá jedlá? Dostatečně bujnou, aby něco porostla, ale ne moc bujnou, aby se nesnažila pohltit vše kolem? Pak by mohla být dobrou volbou klanopraška!

    Klanopraška je velice ceněná v čínském lidovém léčitelství, kde je vedle ženšenu jedním z hlavních podpůrných a tonizujících léčiv. Plody obsahují mnoho cenných látek a vitamínů, například obsah vitamínu C činí prý až 30 % obsahu plodu. Nezanedbatelný je taktéž obsah vitamínu E. Hlavní cennou látkou je ovšem schizandrin, který je důležitou léčivou a tonizující složkou plodu. Plody mají podpůrný účinek při fyzickém a smyslovém vyčerpání organizmu, depresích, ospalosti, chudokrevnosti, slabozrakosti a chorobách plic, jater a střev. Prý dodává chuť do života, zlepšuje potenci, zvyšuje pracovní výkon a vyrovnávání se se stresem všedních dní. Naopak se nedoporučuje užívání při nervové přecitlivělosti, nespavosti, vysokém krevním tlaku a srdečních chorobách.

    Květy jsou drobné a nenápadné a často je lze nalézt pomocí intenzivní vůně připomínající citrón. Květy nejsou samosprašné a pro dosažení optimální plodnosti je tedy třeba vysadit více rostlin. Ze samičích květů se po opylení vytvářejí hrozny šarlatově červených bobulí dlouhé až 10 cm, které jsou velmi podobné hroznům červeného rybízu. Vlastní bobule jsou velké až 1 cm a mají svou typickou nezaměnitelnou kořeněnou chuť. Ne nadarmo se jí v Číně říká rostlina pěti chutí a má podle toho i svůj čínský název Wu Wei Zi.

    Plody jsou chuťově velmi výrazné, nekonzumují se jako ovoce, ale spíše jako koření, nebo sušené na přípravu čaje, odvaru či výluhu. V každém plodu jsou obvykle 1 až 2 semena. Plody dozrávají od konce srpna do září a často zůstávají na rostlinách i po říjnovém opadu listí, kde zdobí již bezlistou rostlinu. Mohou se sklízet až po prvním přemrznutí. Mladé listy lze pojídat syrové, přidávat do salátu, chutnají díky obsaženým silicím celkem zajímavě a jsou léčivé. Sušené bobule, listy nebo výhonky se mohou dát luhovat do alkoholu, do čistého lihu nebo třeba do vodky či slivovice. Sušené plody naložené na týden do lahve červeného vína opravdu stojí za vyzkoušení, ale nedávejte jich tam moc.
Klanopraška není nijak zvlášť náročná na půdu, má ráda jak písčité, tak hlinité až jílovité ale propustné půdy, které mohou být jak kyselé, tak neutrální i zásadité. Pouze špatně snáší suché půdy, protože koření mělce. V přírodě ji lze nalézt pouze ve vlhkých lesích nebo na pobřeží řek a jezer. Na zahrádce je třeba ji zalévat, nebo ještě lépe důkladně jí celoročně zamulčovat půdu kolem kořenů. Slunce i polostín vyhovuje. Ve své domovině roste převážně ve smíšených lesích, kde šplhá za světlem a sluncem do vrcholků stromů. Jako u většiny původem lesních popínavek u ní platí důležité pravidlo "nohy ve stínu, hlava na slunci". Sluneční úpal v mládí a na kořenech nesnese! Podobně to má například actinidie – minikiwi.

    Je mrazuvzdorná až do –35 °C, ale narašené rostliny často omrzají při pozdních jarních mrazících. Pro lepší představu - hlavní areál svého rozšíření má převážně v Mandžusku, Koreji a Japonsku, ale částečně zasahuje též do Mongolska a do jižní Sibiře.

    Opora pro pnutí by měla být dostatečně pevná a trvanlivá, například kvalitní drátěný plot, altán nebo pergola s drátěnou sítí na boku. Může šplhat i po větvích řidších keřů a stromů, jako ve své domovině. Je to pravotočivá ovíjivá liána bez úponků. V prvních letech roste velmi pomalu a je potřeba poskytnout jí větší péči, aby přežila. Teprve po zakořenění a zesílení začnou být přírustky delší, a po třetím nebo čtvrtém roce už roste silně a je pak i velmi odolná. Ve své domovině dorůstá až do délky 12 m, u nás "jen" kolem 6 m. Nejjednodušší formou množení, kromě kupování :-), je odebírání kořenových výběžků, které starší rostlina produkuje kolem sebe.


Jaroslav Svoboda (aktualizováno 2014)

Zdroj některých informací: www.pfaf.org

  

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt