"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Třapatka nachová
(Echinacea purpurea)

    Echinacea purpurea - česky třapatka nachová, známá též pod názvem rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš  imunitní systém


   
Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny, ale v našich podmínkách je nejrozšířenější Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia. Pro nejsnadnější pěstování a možnost využití jak kořenů, tak i květů a listů je nejrozšířenější Echinacea purpurea,  jejíž semena jsou běžně k dostání.  Název má původ v řeckém slově echinos - ježek pro šiškovitý tvar květu s bodlinami. Její světlefialový květ šiškovitého tvaru na konci dlouhého stonku, pro který byla nazývána " indiánská šiška " byl využíván k medicínským účelům již před 200 lety. Z rostliny jsou získávány silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny palmitová a lonolová, fenolické látky (kys. kávová, echinaakosid), polysacharidy. Jako horkou novinku lze uvést nedávné získání protinádorové substance - pentadecadienu.

    Jde-li na vás nějaká choroba, nachlazení, viry, chřipka... můžete vykopat kousek kořínku třapatky a žvýkat jej. Je to velmi silný zážitek, možná na několik minut ztratíte v ústech schopnost rozpoznávat chuť, čistá voda bude chutnat jako slaná a tak podobně. To přejde, třapatka léčí holt svérázně. Můžete žvýkat i část pichlavého středu květu, je to podobné.

Použití :

    V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv.Kromě nejcennější čerstvé šťávy, kterou lze stabilizovat přidáním lihu na celkovou koncentraci 22 procent, lze rostlinu jednoduchým způsobem zužitkovat sušením, nebo vylouhováním v 60 procentním lihu. Zde se na půl litru lihu použije 14 dkg zelených čerstvých listů, každý den se protřepe a po 7 dnech je výluh hotov. Podává se jedna polévková lžíce denně. Pro děti je vhodný čaj ze sušené rostliny.

Pěstování

    Třapatka nachová se prodává v obchodech se semeny, balení obsahuje asi 100 velkých semen, která vyséváme v březnu do studeného pařeniště nebo za oknem doma. Kvete druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let. Je velmi nenáročná, dobře snáší sucho, nepotřebuje téměř žádnou péči, jen sluníčko a propustnou půdu.

 

autor: Jaroslav SvobodaÚvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt